вівторок, 28 квітня 2020 р.


Як розважити дитину під час карантину
Поради для батьків
 Сьогодні, коли школи та дитячі садки закриті на карантин, діти змушені цілими днями залишатися вдома. У житті дитини важливу роль відіграє взаємодія з однолітками - школа, ігри у дворі, дні народження друзів тощо. Але під час карантину батьки повинні тримати їх в ізоляції - заради їх же здоров'я. Як же розважити дитину в ситуації, коли ви не можете допомогти їй гуляти на вулиці і спілкуватися з друзями?

Залучайте дитину до роботи по дому

Дитячі психологи стверджують, що діти старші трьох років отримують користь від того, що допомагають батькам по дому. Чим молодша дитина, тим більше їй подобається допомагати батькам в різних домашніх справах. Вони допомагають прати, прибирати, накривати на стіл тощо.

Робіть з дитиною поробки

Різноманітні поробки - хороший спосіб розважити дитину і дати їй можливість проявити свої творчі здібності. Багато батьків стверджують, що це заняття подобається дітям. Для цього можна використовувати підручні матеріали: скотч, картонні коробки з-під взуття, обрізки тканини тощо. Для цих цілей добре підходить різнобарвний обгортковий папір: діти роблять з нього колажі, сукні для ляльок і навіть стіни для фортець. Навіть коли весь папір використаний, діти використовують залишки картонних втулок як мечі, влаштовуючи битви. Фантазія дітей безмежна, і вони можуть використовувати для виробів та ігор практично все, що буде під рукою. Тому під час карантину не варто давати їм для ігор туалетний папір і

Малюнки мильними бульбашками

Правила: У мильний розчин (вода, мило, шампунь) додай акварельної фарби або харчового барвника. Колір обирай на власний розсуд.
Візьми соломинку і дунь через неї в мильну воду, створюючи якнайбільше бульбашок.А тепер – увага! Візьми акварельний папір та легенько приклади його зверху до бульбашок. Дай просохнути. Щоб зробити папір ще яскравішим, прикладай його до бульбашок на воді різних кольорів.

Озвучка

Правила. Коли в телевізорі відключається звук, а на мультики, кіно або новини придумується власна озвучка. Дитина услід за дорослими перевтілюється на справжнього артиста!

Вгадай

Зав’яжи малюкові очі шарфиком і давай у руки по черзі різні предмети: м’яку іграшку, м’яч, тарілку, зернятка, книгу тощо. Завдання дитини – вгадати на дотик, що у нього в руках. Ускладнити гру можна, якщо вгадувати речі по запаху або, наприклад, за смаком.



пʼятниця, 10 квітня 2020 р.

Читання підлітків


Підлітки втрачають інтерес до читання книжок
Молодь стала набагато менше читати, констатують соціологи. Підлітки майже не читають книжок, які не входять до шкільної програми.
Літературні критики наголошують, що інтерес до книжки падає сьогодні у всьому світі.
Сьогодні читання художньої літератури в підлітковому середовищі витісняється.
«Дійсно, за даними 70-х років, учень старших класів читав близько 3 книг щомісяця, а це близько 40 книжок за рік. Дівчата читали більше, хлопчики – менше. Сьогодні ж школяр за місяць читає менше однієї книжки і, в кращому випадку, набирається 10 за рік. Це зовсім інший читацький досвід, культура інша, мотивація інша. Це абсолютно дві різні читацькі культури. І питання не в тому, на якому носії вони читають художню літературу, а питання в кількості – і в цьому сенсі різниця фантастична. А це значить, що з таким бідним запасом читання, сучасний випускник школи просто погано розуміє тексти, які він читає.
«Якщо за читача не боротися, то цей процес може сильно прискоритися»
Щодня ходять учні 1-4 класів (самі читають чи батьки їм читають), книжечки носять, беруть, їх в бібліотеці
.
У 5-8 класах масово не читають, але є читачі: хто любить детективи, хто любить пригодницьку літературу, а хто й наукову. А от в старших класах читають тільки за програмою: вивчають Пушкіна – беруть Пушкіна, вивчають Шевченка.
Книжка – найкращий спосіб само ідентифікації
Адже книжка – це необхідне тренування мозку і кращого засобу для вдосконалення мислення ще не вигадали, каже літературний критик Костянтин Родик.
«Коли мати чи батько читає дитинці в 3 роки – це і є мотивація»
Психологи не радять примушувати дітей читати. Але мотивувати варто і починати потрібно з раннього дитинства, коли особистість ще тільки формується.Викликати інтерес у дитини до книжки фахівці радять з 3 років. І обов’язково обговорювати прочитане. А головне – дорослим треба показувати приклад та читати самим.

Як зацікавити дітей до читання – поради батькам


1.     Дізнайтесь якими темами цікавиться дитина. Приділіть трохи часу та підготуйте перелік книг, які зможуть в найкращий спосіб висвітлити дану тематику та підтримати подальший інтерес дитини до книги.
2.     Станьте прикладом для своїх дітей у читанні. Діти намагаються у всьому копіювати дорослих, переймаючи від них їхні знання, досвід, манери поведінки і т.п. Саме тому дуже важливо показати дітям позитивний підхід до читання книг, наскільки цікавим та захоплюючим може бути процес знайомства з книгою.
3.     Створіть для дитини її власну бібліотеку, адаптовану під її інтереси, смаки та бачення. Перш за все, дитина повина відчувати себе комфортно, знаходячись в рамках певного домашнього простору. Доцільно створити таку атмосферу та облаштувати дитячий простір так, щоб дитина із задоволенням проводила час за читанням книжок.
4.      Підтримуйте читацькі події у вашому місті.  Намагайтесь частіше відвідувати разом з вашою дитиною події, які мають на меті популяризацію книги (це так звані презентації нових книг, які супроводжуються бесідою та знайомством з авторами; книжкові ярмарки та форуми для видавців і т.п).
5.     Приділіть більш часу на обговорення з вашою дитиною прочитаного. Старайтесь не критикувати дитину при хибній думці чи неточному заключенні-висновку, дайте їй можливість пофантазувати та висловитись у той спосіб, який їй підходить краще. Обговорення прочитаного хороший спосіб комунікацій батьків з дітьми. Адже, слід визнати, сучасний ритм життя є причиною все більшої зайнятості та заклопотаності, в той же час розумне спілкування з дитиною про прочитану книгу може стати хорошим часопроведенням.

середа, 8 квітня 2020 р.

Корисне сімейне читання


Спільне читання паперових книг зближає дітей та батьків

Нещодавно вчені із Мічиганського університету (США) провели ще одне дослідження користі спільного читання для розвитку малечі. Як показали результати, найбільш ефективним є читання саме паперових книжок, на відміну від електронних аналогів чи інтерактивних книг

Врешті дослідники помітили, що читання паперових книжок супроводжувалося інтенсивнішою вербалізацією та більшою кількістю діалогів: діти частіше ставили питання про прочитане та ілюстрації, які супроводжували текст.

При цьому рівень взаємодії і спілкування під час читання електронних книг був нижчим, а більшість питань малечі стосувалася технологічних нюансів, як-от прохання перегорнути сторінку чи увімкнути певну функцію.

Попередні спостереження показали, що електронні книги можуть полегшити залучення дітей до читання, особливо серед неохочих дошкільнят, які лише навчаються читати. Деякі вбудовані інструменти, наприклад словники, можуть покращити словниковий запас і розуміння історії. Проте дошкільники при цьому відтворювали меншу кількість деталей розповіді і послідовність подій переповідали менш точно, порівняно з читанням паперових книжок.

Спільне читання – один із найважливіших заходів розвитку, яким батьки можуть займатися зі своїми дітьми. Це допомагає малечі засвоювати більш складну мову та отримувати нові знання. А невербальні взаємодії, як-от батьківська теплота та ентузіазм дитини, стимулюють інтерес до читання і пов'язані з поліпшенням грамотності та вмінням висловлювати власні думки згодом у житті.